Czym jest Budżet Partycypacyjny?
Partycypacja
to inaczej współuczestniczenie. Dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu mieszkańcy gminy, dzielnicy lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze. Jest wiele różnych modeli uczestniczenia obywateli w tworzeniu budżetu. Niektóre stosowane są już od lat, a inne dopiero wprowadzane w niektórych miastach i gminach.
Historia
Po raz pierwszy Budżet Partycypacyjny został wprowadzony w mieście Porto Alegre w Brazylii w 1989 roku. Model ten przez wiele lat podlegał najbardziej dynamicznemu rozwojowi właśnie w Ameryce Południowej. Dziś Budżet Partycypacyjny jest coraz popularniejszy również w Europie. Wprowadzają go samorządy wielu krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Ocenia się, że obecnie na świecie Budżet Partycypacyjny stosowany jest w ponad 1200 miejscach.
W 2012 roku do prac nad modelem Budżetu Partycypacyjnego przystąpiła Dąbrowa Górnicza. W wyniku tych prac już w 2013 roku mieszkańcy po raz pierwszy w tym mieście wybierali zadania i projekty do realizacji w swoich dzielnicach z budżetu miasta 2014.