Na zlecenie mieszkańców
Wtorek, 5 sierpnia, 2014
Trwa realizacja 56 projektów, które wygrały I edycję Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Część inwestycji jest już wykonana, inne są w toku, w części ogłoszono przetargi.
Z prac, jakie Urząd Miejski realizuje na zlecenie mieszkańców, a więc tych, które wygrały w pierwszej edycji dąbrowskiego budżetu, powstały już m.in. wiaty przystankowe w Łośniu oraz wyremontowano i doposażono świetlicę środowiskową w Kuźniczce. Na Mydlicach w rejonie przystanków autobusowych przy ul. Dąbskiego powstało nowe przejście dla pieszych oraz chodnik umożliwiający przejście przez zieleniec między jezdniami. Projekt parkingu w rejonie ul. Chopina jest już na ukończeniu. Ogłoszono przetarg na prace związane z przebudową pasażu wzdłuż budynku przy ul. Kościuszki 19 czyli Superjednostce w centrum.
Zakończyły się prace związane z budową alejek na skwerze przy pomniku Stanisława Staszica przed „Sztygarką”. Trwa przebudowa alejek w parku Podlesie, powstały chodniki przy ul. Augustynika i rozpoczęły się prace związane z budową osiedlowego podwórka na ul. Adamieckiego. Rozstrzygnięty został także przetarg na budowę siłowni plenerowych, co oznacza, że niebawem na Broadwayu, w Błędowie, Łośniu, Mydlicach Południowych, Strzemieszycach Wielkich, Tucznawie-Bugaju-Sikorce i Trzebiesławicach staną urządzenia do ćwiczeń pod chmurką. W czerwcu i lipcu odbywały się spotkania z mieszkańcami osiedla przy ul. Morcinka oraz mieszkańcami Ząbkowic, podczas których przeprowadzono warsztaty dotyczące zagospodarowania terenu osiedla oraz terenów wokół amfiteatru w Ząbkowicach. Podobne warsztaty odbędą się też na osiedlu Łączna. Spotkania budżetowe nie ominą także mieszkańców Manhattanu. Zapoznają się oni z koncepcją zagospodarowania skweru na os. Sikorskiego, nad którą pracowali podczas kwietniowych warsztatów wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego. W trakcie rozstrzygnięcia są przetargi na budowę placów zabawa wybranych w głosowaniach.
Równolegle prowadzone są działania w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Do magistratu wpłynęło 236 projektów. Najwięcej, bo aż 30, zgłosili mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich. Wnioski, które pozytywnie przeszły weryfikację formalną, teraz opiniowane są przez wydziały merytoryczne. Sprawdzana jest m.in. własność terenu, sporządzane są szacunkowe kosztorysy.