PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
171819 20212223
24252627282930

Doceniona dąbrowska samorządność

Wtorek, 10 marca, 2015

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości związane z 25-leciem samorządności w Polsce. Nie zabrakło przy tym dąbrowskich akcentów.

 

8 marca 1990 r. Sejm uchwalił pakiet ustaw samorządowych. 27 maja tego samego roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce wybory, w których mieszkańcy mogli wybrać swoich reprezentantów do władz gminnych. Ćwierć wieku funkcjonowania samorządu jest zatem okazją do podsumowań. 9 marca prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe, a także Nagrody Obywatelskie 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Ta trafiła do Piotra Drygały, kierownika Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej UM.

 

- Nie ma lepszej szkoły postaw obywatelskich niż samorząd, niż zaangażowanie w pracę wspólną na rzecz rozwiązywania problemów całej wspólnoty – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Przed Pałacem Prezydenckim oficjalnie otwarto wystawę „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD”.

 

Na kilkunastu planszach zaprezentowano najważniejsze etapy powstawania samorządności w Polsce, począwszy od lat 80., a także sylwetki twórców reformy samorządowej - prof. Jerzego Regulskiego, prof. Jerzego Stępnia, prof. Waleriana Pańki i prof. Michała Kuleszy. Wystawa w przejrzysty, graficzny sposób tłumaczy, czym jest samorząd, jak jest zbudowany, jakie ma funkcje, zadania i kompetencje, jak jest wybierany. Zaprezentowano również praktyczny wymiar samorządu – m.in. zrealizowane miejskie inwestycje i zmiany, jakie zaszły i wciąż zachodzą w kraju za pośrednictwem władzy lokalnej. Wśród tysiąca zdjęć z całej Polski, znalazło się też jedno z Dąbrowy - pokazujące rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną nad Pogorią III.

Serwis należy do Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.

^

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice