Ogrodów ciąg dalszy
Poniedziałek, 21 lipca, 2014
Prace nad realizacją projektu rozpoczęły się w czerwcu. Mieszkańcy, na warsztatach projektowych wskazali funkcje jakie w ich ocenie powinno spełniać Osiedle: miejsca do gier i zabaw dla najmłodszych, aktywna rekreacja, odpoczynek, elementy poprawiające wygląd otoczenia.
Na tej podstawie przygotowane zostały trzy warianty możliwego zagospodarowania terenu.
Elementami wspólnymi wszystkich koncepcji jest podział terenu na strefę przy budynkach – rzadziej uczęszczaną oraz środkową – częściej uczęszczaną. Strefa środkowa została wykształcona poprzez stworzenie asfaltowej trasy, przede wszystkim, dla rolkarzy z wykorzystaniem istniejącego układu funkcjonalnego. Wspólnym elementem dla wszystkich koncepcji jest planowane zasadzenie „choinki” w centralnym miejscu, która w przyszłości – udekorowana zimą – będzie szczególną atrakcją tego miejsca.
Pierwsza z koncepcji ogrodu zakłada wykorzystanie istniejącego układu komunikacyjnego wraz z dodatkowymi ścieżkami wynikającymi z przedeptów w trawnikach. Jest to układ czysto funkcjonalny zakładający najszybsze przejście przez „ogród”. W ten sposób powstałe kwartały zostałyby zagospodarowane:
- naturalnym placem rekreacji małych dzieci – przestrzeń z pagórkami i dołkiem z piaskiem, wydzielona dodatkowo „ogrodzeniem z żywopłotu”, przestrzenią rekreacyjną dla dzieci starszych z elementami gier i zabaw typu „gra w klasy”, „szachy itp. oraz przestrzenią wypoczynkową.
Druga z koncepcji „idzie o krok dalej” - zakłada stworzenie, w części środkowej centralno-promienistego układu ogrodu. W tym układzie w centrum znalazłaby się „choinka” oraz w koncentrycznie rozchodzących się okręgach rabaty kwiatowe. Dalsze kwartały utworzone poprzez promieniście rozchodzące się ścieżki zostałyby zagospodarowane :
- naturalnym placem rekreacji małych dzieci – przestrzeń z pagórkami i dołkiem z piaskiem, wydzielona dodatkowo „ogrodzeniem z żywopłotu”, przestrzenią rekreacyjną dla dzieci starszych z elementami gier i zabaw typu „gra w klasy”, „szachy”, buldery wspinaczkowe itp., przestrzenią wypoczynkową w postaci labiryntu przestrzenią krajobrazową typowo ogrodową z ciekawymi gatunkami roślinnymi, rzeźbami kamiennymi oraz kwiatowymi. Zaproponowano również przestrzeń z miejscem do grillowania oraz wybieg dla psów.
Trzecia z koncepcji zakłada stworzenie „organicznego” założenia ogrodowego.
- Ścieżki oraz układ komunikacyjny powstał w wyniku rozmieszczenia na terenie zielonych wysp. Każdy z tych kwartałów (wysp) może zostać zagospodarowany dowolną funkcją (przestrzeń rekreacyjna dla małych i starszych dzieci, przestrzeń wypoczynkowa itd.), ale podstawowym założeniem było stworzenie terapeutycznej przestrzeni ogrodowej i spacerowej. Układ komunikacyjny został rozplanowany tak aby zachować istniejące ścieżki, a centralną wyspę zajmuje „choinka”.
Mieszkańcy obecni na spotkaniu uznali, iż najbardziej optymalną z trzech zaprezentowanych koncepcji, jest koncepcja trzecia, uzupełniona o elementy naturalnego placu zabaw.
Kolejne spotkanie, na którym poznamy ostateczny kształt zagospodarowania osiedla odbędzie się 29 lipca o godz.17.00 w Zespole Szkół nr 3.